Нови стъпка по стъпка Карта за Мекотели

Нови стъпка по стъпка Карта за Мекотели

Нови стъпка по стъпка Карта за Мекотели

Blog Article



Освен историческото си значение като източник на храна - особено в Далечния изток и Средиземно море - мекотелите са допринесли по много начини за човешката цивилизация. Черупките на каури (вид малки коремоноги) са били използвани като пари от местните групи, а перлите, които растат в стриди, в резултат на дразнене от пясъчни зърна, са били ценени от незапомнени времена.

Разнообразие от черупки на мекотели Черупката е образувание, секретирано от мантийната обвивка на тялото на мекотелите. Изградена е от три пласта. Най-външният е рогов (нарича се и конхиолинов), средният е варовиков, а вътрешният е седефен (бисерен). Конхиолиновият пласт е най-тънък и образуван от органично хитиноподобно вещество, което след смъртта на животните бързо се разрушава. Варовиковият пласт е образуван от множество перпендикулярно разположени варовити миниатюрни призми, слепени с органичен цимент.

Најнапредните цефалоподни мекотели - октоподи, лигњи и сипи - се гостат со сè, од риби до ракови до нивните колеги без'рбетници; октоподите, особено, имаат ужасни манири на трпеза, вбризгувајќи го својот плен со меко тело со отров или дупчат дупки во лушпите на бивалвите и ја цицаат нивната вкусна содржина.

Кюретаж. Кюретажът е процес, използван за отстраняване на тъкан.

Тези градежи са свидетелство за някои от най-дълговечните постижения и най-вълнуващи загадки.

Двучерупчестите имат уста, сърца, черва, хриле, стомаси и сифони, но нямат глави, радули или челюсти. Тези мекотели притежават абдукторни мускули, които при свиване държат двете половини на черупките си затворени.

С изключение на главоногите, мекотелите като цяло са нежни вегетарианци. Сухоземните коремоноги като охлюви и охлюви се хранят с растения, гъби и водорасли, докато по-голямата част от морските мекотели (включително двучерупчести и други обитаващи океана видове) се прехранват с растителна материя, разтворена във водата, която поглъщат чрез филтриране.

Сухоземните охлюви имат мекотели къща с черупки. Главоногите са свързани с охлювите и мидите, но се различават от тях по своята анатомия. При някои главоноги в тялото има така наречения скелет, състоящ се от варовик или хитин, която действа като вътрешен скелет

Топлина и влажност. Този конкретен вирус процъфтява в топъл и влажен климат, така че може да видите повече пробиви във вашия район в зависимост от климата, в който живеете.

И накрая октоподите са бързи, сръчни ловци, които ловят и ядат голямо разно­образие от животни – от стриди, през раци до риби. Тела без кости, сложна среда, разнообразна диета, избягване на хищниците – всички тези фактори, смята Годфри-Смит, могат да подтикнат еволюцията на интелигентността.

Ако желаете да направите някои изключения, повечето мекотели могат също да се характеризират с широките си мускулести „крака“, които съответстват на пипалата на главоногите и техните черупки (ако изключите главоногите, някои коремоноги и най-примитивните мекотели) .

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Огромното мнозинство на мекотели живеат во длабоките океани и се релативно безбедни од уништување на нивното живеалиште и уништување од страна на луѓето, но тоа не е случај за слатководните мекотели (т.

, оформя временни структури от тънки израстъци, които създават впечатлението, че животното е просто част от водораслите.

Report this page